Go to footer

Пропусни

Отговори на трудни въпроси!

Теми, свързани с християнството, извън другите категории

Re: Отговори на трудни въпроси!

Мнениеот doksa » 04 Сеп 2011 18:31

може би не е точен израза за Светия Дух - "напуска" християнина.
Ако сме семейство и сме на трапезата и другият ме обид аз ще напусна трапезата но няма да напусна дома.Ще отида да спя на канапето в хола и няма да му говоря докато не ми се извини.
Аз мисля че отношението на християнина със Светия Дух е точно такова.
Кога има смъртен грях?Когато хритиянина "изневери"на Светия Дух.
Знаем че по закона прелюбодейката се наказва със смърт.
Аватар
doksa
Братолюбие
Братолюбие

Регистриран: 18 Фев 2010
църква: Евангелска Петдесятна църква

Мнениеот Рут » 04 Сеп 2011 19:20

Офтопик:
поглеждане в погрешната посока (като Давид) и пожелаване на нещо, което не трябва

Любимият ми пример. :) (ако говориш, за което се сещам и аз.)

Иначе, съм съгласна с разсъжденията ти, моите по въпроса са съвсем подобни.
Твоята правда е вечна правда; И законът Ти е истина.
Аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Регистриран: 31 Яну 2010

Мнениеот Valipeti » 04 Сеп 2011 20:22

коятосъм - цитат:Кокво излезе от мнението на Valipeti . .. Излиза,  че християните могат да грешат, стига това да не е САМОВОЛНО ( СЪЗНАТЕЛНО)          
Код: Маркирай всичко
Евреи 10:26 Защото, ако съгрешаваме самоволно, след като сме познали истината, не остава вече жертва за грехове

Която си, съжалявам, че не си ме разбрала правилно, затова ще си позволя да се доизясня - не съм казал "християните могат да грешат несъзнателно". Казах - християните (новородените хора) грешат несъзнателно и това няма как да не е така, докато са на тази земя. Те не искат да съгрешават, но успяват все повече и повече да го постигат като чрез Святия Дух в тях осъзнават грешните си стъпки и покайваки се се поправят. Това е процеса на освещение в живота на всеки новороден.
Какво означава според теб това изявление:
Евреи 10:26 Защото, ако съгрешаваме самоволно, след като сме познали истината, не остава вече жертва за грехове...

ЕТО  И КАКВО НЕ Е НАРЕД:

Щом християните продължават да грешат, макар и новородени, щом допускат това несъзнателно, значи НЕ СА ПОЗНАЛИ ИСТИНАТА...
А пък Светия Дух Е Духът на Истината...Тук Горо е прав. Истината не си идва и отива. Или я имаш, или я нямаш...

Интересно становище! Ти мислиш ли, че си новородена? Ако да, тогава ти не допускаш ли несъзнателни грехове в живота си? Или щом си новородена си перфектна вече?
Виж пак какво казва Горо:
Става въпрос за това, че един роден от Бога човек, не може да живее в грях, като като начин на поведение, начин на живот.
Такъв е винаги готов да се покае и да се покори на Божията воля...

Тук , при новородения човек се изявява ролята на понятията "съзнателно" и "несъзнателно" вършене на грехове. Новородения човек не може "съзнателно" да живее в грях, това за него е НЕВЪЗМОЖНО! Но, понеже новородения човек не е перфектен на земята (такъв ще е на небето), затова извършва несъзнателно (без да иска) грехове, които всекидневно поправя в поведението и живота си с помоща на Святия Дух в него. Това е така, защото родения от Бога ИСКА да живее свят живот и да става все повече като своя Господ. Затова именно е тук думата "самоволно" в дадения по горе стих
Евреи 10:26 Защото, ако съгрешаваме [b]самоволно[/b], след като сме познали истината, не остава вече жертва за грехове...

north wind - цитат:Ама как може да се греши несъзнателно и несамоволно,ей това не мога да разбера аз..?
Излъгал си,откраднал си,убил си и пр. защото ти така си пожелал.
Несъзнателни грешки се правят много рядко и то главно от хора които в психиатрията например,се считат за невменяеми.

Тогава имам въпрос към теб - ти по свое желание ли съгрешаваш? Или ти не съгрешаваш, защото не искаш?

Рут - цитат:
north wind - цитат:А кое е смъртен грях?

Но...кой е смъртният грях? :) Всеки. Обаче....
Смъртен е онзи грях, за който не е дадена възможност на Бог да го прости. Сиреч: неизповяданият, онзи, за който човек не се е покаял и не е помолил за прошка.

Това, си мисля, че е добър отговор като аспект от тази тема! Мерси!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат, докато се не изпълни всичко!
Аватар
Valipeti
Твърдост
Твърдост

Регистриран: 12 Яну 2008

Мнениеот kose_2011 » 04 Сеп 2011 22:22

Здравей те братя и сестри асам ром и мн мн не посещавам цирквата щото правя мн грешки но отук на татак няма да се заблудя и сте вярвам бога.
Така асам на 13 навиршени и преди ве4е 9 месеца бях на репетиции в цирквата
Аз още джама братя и около 7 8 сестри на моята визраст и по голями пяхме на божни песни цигански и поже4ето билгарски итака за 3 март да ни водят ж пазарджик да пееме систезаниеи така....
Настапи деня и беше валяло мн сняг и така но брат Сали не пастора а помошника му беше срада имахме евангелизация и той ни каза..
__Аз сутринта ще мина да ви будя 4 4овека щото автобуса се развали и неможем вс4ки 11 души само 4 щото ние се бяхме разбрали една голяма сестра 32 годишха мн хубаво пее и едно 17 годишен брат да пеят 2 песни ж дует с сестрата ание вси4ки само 1..
Така в генералната репетиция ни каза на мен и на осте една сестра да се приготвим щото ние пеем добре ина други те но вси4ки стяхме да идим и така сутринта едина сестра немери 2 коли и си4ки стяхме да тригнем ние живеехме близо и ас станах в 07:00 а тои каза 4е в 07:00 ще иджа да ни буди те бяха си4ки хубаво обле4ени там мн бяха дразнителни и голямия брат Паша дето ще направи 2 та дуета даме извика но тои ти4аше на доло абаба беше на джора и го видя и муказа как во става косе няма ли да отиде а тои каза а Сали неголи извика баба каза не
И стана 08:00 ас станах баба каза кжо каза Паша казал да се обли4а но незнаел да ли щеме зимат итака отидох там и теса отишли няма да крия разревах се цял ден плаках бях толкова нервен и така баба мие вяржаща но по4на да изре4е някжи думи кои то немога да ги кажа 4е що Сали немее зел а Сали и дядо ми са братя
И те доидоха си не спе4елиха нисто аз отидох там изкрещях се и така на по , голямата сестра казах как нете срам ма е т ти изпя с Паса дуета а олекналити мразишме атя ми каза 4е няма нищо на ровденсжото пак ще пеем ас несе сигласих вирнах папката с песни и се отказах после пастора ме извика и ми даде стихотжорение и аз отидох 2 пьти на репетиция и се сетих за това и така жидях 4е никои несе интересужа що ме няма и жидях моите песни и ст дадоха на един малак брат и така
Аза вапроса светия дух него го има само ж господа
Благодаря братя и мсестри за внимнаинието нека Бог дави благослови АМИН!!!!
kose_2011

Регистриран: 04 Сеп 2011
църква: Евангелска Съборна църква

Мнениеот коятосъм » 05 Сеп 2011 00:01

Аза вапроса светия дух него го има само ж господа

Съгласна съм с това. И все пак Бог е във всички хора."Чрез него живеем, движим се и съществуваме". Но дали Светият Дух-Духът на Истината се е пробудил в нас? Християнството, както и всички други организирани религии поддържат съществуването си чрез втълпяване на подобни илюзии, че САМО последователите на тази религия са спасени, че в тях е Светият Дух-ИСТИНАТА, и че те последователите на тази религия са "новородени", единствено спасени с нещо повече от другите и т.н., макар, че с нищо не се различават от останалите. И ТЕ МРАЗЯТ, И ТЕ ЛЪЖАТ, И ТЕ ЗАВИЖДАТ,И ТЕ ПРЕЛЮБОДЕЙСТВАТ, И ТЕ СА ГОТОВИ ДА УБИВАТ. И вършат това напълно съзнателно. Но несъзнателно са потънали в илюзии, че само те са способни на покаяние, и по благодат само те са спасени.Може би се различават по едно нещо.Те са НЕОСЪЗНАТИ, и пишат тук всякакви теории, как чрез вяра в име се новораждаш.Нито един който е познал истината, няма да се занимава с подобни религиозни организации.Новораждането е дълъг продължителен процес отнемащ целия живот на човека, а когато този процес приключи и човека наистина познае истината, той не може да греши.Тези които задават подобни неудобни за масовото християнство въпроси, като въпроса зададен на ligia са в началото на осъзнаването си, в началото на процеса на новораждането си...Този процес започва тогава, когато ПОСЛЕДВАМЕ ХРИСТОС, когато започнем да се стремим да мислим (осъзнато) и живеем като Него, а не когато си определим дата за приемане на Христос като наш Спасител,дата на получаване на Светия Дух, дата на новораждане и т.н.Следването знаете става с ОТРИЧАНЕ ОТ СЕБЕ СИ И С НОСЕНЕ НА "СВОЯТ КРЪСТ"-с поемане на пълна и осъзната отговорност за своите мисли и действия,оказващи влияние на ЦЯЛОТО.Всички съществуваме във и един чрез друг. Следвайте Го!
Аватар
коятосъм
Твърдост
Твърдост

Регистриран: 17 Юли 2011
църква: не посещавам

Мнениеот goro » 05 Сеп 2011 01:18

"Коятосъм", с този дъновизъм, защо си дошла в християнски форум?
Тези неща, които изригваш са лъжеучения и тровят душите.
Аватар
goro
Братолюбие
Братолюбие

Регистриран: 05 Май 2008
Блог: Виж блога (3)

Мнениеот коятосъм » 05 Сеп 2011 07:16

goro - цитат:"Коятосъм", с този дъновизъм, защо си дошла в християнски форум?
Тези неща, които изригваш са лъжеучения и тровят душите.

Истината се познава по плодовете. Въпроса зададен на ligia е въпрос предизвикан от "гнилия вкус на християнския плод".Казах в друго мнение, че Истината, е неограничена, необусловена и не може да бъде организирана. Никаква духовна организация не може да следва истината.Към която и група да ме причислиш ще сгрешиш.Но бих помолила да уточниш кое е това което "ти трови душата"?Защо и с какво ти я трови? С това че препоръчвам да Го следваме ли?
Аватар
коятосъм
Твърдост
Твърдост

Мнениеот Рут » 05 Сеп 2011 09:23

Християнството, както и всички други организирани религии поддържат съществуването си чрез втълпяване на подобни илюзии, че САМО последователите на тази религия са спасени, че в тях е Светият Дух-ИСТИНАТА, и че те последователите на тази религия са "новородени", единствено спасени с нещо повече от другите и т.н., макар, че с нищо не се различават от останалите. И ТЕ МРАЗЯТ, И ТЕ ЛЪЖАТ, И ТЕ ЗАВИЖДАТ,И ТЕ ПРЕЛЮБОДЕЙСТВАТ, И ТЕ СА ГОТОВИ ДА УБИВАТ. И вършат това напълно съзнателно. Но несъзнателно са потънали в илюзии, че само те са способни на покаяние, и по благодат само те са спасени.Може би се различават по едно нещо.Те са НЕОСЪЗНАТИ, и пишат тук всякакви теории, как чрез вяра в име се новораждаш.Нито един който е познал истината, няма да се занимава с подобни религиозни организации.

Никаква духовна организация не може да следва истината.

На това му се вика пропаганда. Впрочем, ако си забелязала, това е християнски форум. И има доста хора в него, които принадлежат към "духовна организация" (църква). Каква ти е идеята? Да отвориш очите на заблудените християни ли (от позицията на позналите истината)?
Последна промяна от Рут на 05 Сеп 2011 09:38. Мненето е променяно общо 1 път
Аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнениеот Чими » 05 Сеп 2011 09:31

коятосъм - цитат:Християнството, както и всички други организирани религии поддържат съществуването си чрез втълпяване на подобни илюзии, че САМО последователите на тази религия са спасени, че в тях е Светият Дух-ИСТИНАТА, и че те последователите на тази религия са "новородени", единствено спасени с нещо повече от другите и т.н., макар, че с нищо не се различават от останалите. И ТЕ МРАЗЯТ, И ТЕ ЛЪЖАТ, И ТЕ ЗАВИЖДАТ,И ТЕ ПРЕЛЮБОДЕЙСТВАТ, И ТЕ СА ГОТОВИ ДА УБИВАТ

Това не е вярно, аз съм християнин и не вярвам и не втълпявам на никого, че само християните ще са спасени. Църквата, към която се причислявам, също не приема нито втълпява, че само християните или само адвентистите ще са спасени, нито, че само в тях е Святия Дух или, че само те имат истината. Идинствено вярно в това твърдение е, че и християните мразят, лъжат, завиждат, прелюбодействат и още други неизброени ужасии. Различават се обаче от другите по това, че вярват в жертвата на Христос и приемат Божията благодат в живота си (говоря за искрените християни). Това им гарантира спасенето. И това не е всичко.

Божията благодат и любов е толкова силна, че променя живота им. Те вече не мразят, не лъжат, не завиждат и така нататък. Те желаят и се стремят да бъдат послушни на Божията воля. Случва се да съгрешават отново, но приемайки отново Божията благодат се поправят и продължават да се променят с Божията помощ по примера на Христос.

В Божието царство ще бъде пълно с грешници, по точно, няма да има нито един праведник. Това обаче ще бъдат покаяли се и оправдани грешници, не заслужили спасение заради своите праведни дела, а приели подарената Божия правда като тяхна. Несправедливо и необяснимо, но велико.
В Божието царство няма да има нито един, отхвърлил подаръка на Христовата правда и разчитал на своята.
"И ето името, с което ще се нарича - Господ е наша правда."
Еремия 23:6

Чимиджимичамиджоми
Аватар
Чими
Проклетник
Проклетник

Регистриран: 14 Сеп 2002
Блог: Виж блога (5)
църква: Църква на Адвентистите от седмия ден

Мнениеот Рут » 05 Сеп 2011 09:44

Това обаче ще бъдат покаяли се и оправдани грешници, не заслужили спасение заради своите праведни дела, а приели подарената Божия правда като тяхна. Несправедливо и необяснимо, но велико.
В Божието царство няма да има нито един, отхвърлил подаръка на Христовата правда и разчитал на своята.

Мда. Чудесно изразено.
Аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнениеот коятосъм » 05 Сеп 2011 11:43

Съжалявам, че мнението ми е прозвучало като пропаганда.Имаме право да утвърждаваме вярата си, но нямаме право да казваме на другите, в какво да вярват.Ще се старая за в бъдеще да не налагам мнение. Защо съм в този форум ли? Защото приемам Христос за висш пример на Божествено битие, а също и за да изразя моята форма на вяра в Него.Християнските църкви проповядват признаването на изначалния грях и нуждата от изкуплението му.С признаването на собственото несъвършенство мисля, че човек получава комплекс за непълноценност. Хората приемат подсъзнателното убеждение, че само вярата в Спасител и спазването на външни правила ще ги спаси. А това неизбежно води до критично и осъждащо отношение към тези, които не са членове на църквата и не следват правилата. Това са его мисли, че може да възвисиш себе си чрез подценяването на другите.Христос е знаел,че истински може да помогне на другите само чрез примера си.Моята вяра се състои в това,че целта на живота е в растежа към Христобитието.Според мен това не става," чрез вяра в жертвата на Спасителя", а чрез следване на примера на тази жертва.Също вярата ми включва развиване на вътрешното различение за истина и заблуда.Друго мое вярване е, че приемайки концепцията за свободната воля, трябва също да се приеме, че ние и само ние сме отговорни за изборите си.Но когато хората вярват, че някои избори са грешни и че Бог ще ги съди за грешките, или че трябва да чувстват вина за това, то поемането на отговорност за собствените си избори става много трудно. Много по-лесно е да се вярва, че има някакви външни обстоятелства, които са ни принудили да направим тези избори и външно обстоятелство което ще ни помогне. Моето вярване е, че дори Христос не е отговорен за спасението ми.Той само е дал пример как да го направя.И аз като всички вас греша, но смятам, че това е само етап от съзнателния процес през който минавам до пълно приемане отговорността за състоянието на съзнанието си.
Благодаря на Чими, че отговори на въпроса ми, може ли Светия Дух да присъства и в други хора, нерелигиозни или нехристияни и те да бъдат спасени.Относно Божието царство, мое мнение е, че то ще бъде пълно само с праведници-бивши грешници стигнали до пълно осъзнаване на грешките си.
Аватар
коятосъм
Твърдост
Твърдост

Мнениеот ligia » 05 Сеп 2011 14:45

Много се радвам , че моя въпрос предизвика такъв интерес. Сестрата ме разбра и се съгласи с мен, като използвах и вашите размишления.
Благодаря ви от сърце.
Колкото до това съгрешава ли християнина, който е новороден и кръстен в Святия Дух - да, съгрешава.
То е същото да попитаме бебе току що родено, може ли да ходи, облича, храни и т.н. както например 20 г. човек ?
Естествено , че не ! Но когато стане на 20 г. ако е здраво и добре възпитано - да ще прави всичко това.
Защото и едното и другото е ПРОЦЕС.
Началото е да повярваме със сърцето и изповядваме с устата, че Исус е Господ и е умрял на кръстта и възккръстнал.
След като стане това - следва първо изпълване със Святия Дух, което е и кръщение. Кога се изпълваме- когато сме изпразнени от всичко старо.
Но това изпълване не е еднократно.
Съгрешаваме ли ?
Естествено ! Все едно да попитаме майката на току що проходило дете - падало ли е докато проходи.
Но има условие - прохожда дете, което не се отказва да се научи, независимо, че пада.
И в Словото пише- КОЙТО ИЗДЪРЖИ ДОКРАЙ !
Още веднъж ви благодаря.
Бог да ви благослови.
Амин.
Аватар
ligia
Себеобуздание
Себеобуздание

Регистриран: 11 Апр 2011

Мнениеот doksa » 05 Сеп 2011 19:39

Чими,адвентистите не са ли християни?
Аватар
doksa
Братолюбие
Братолюбие

Регистриран: 18 Фев 2010
църква: Евангелска Петдесятна църква

Мнениеот Valipeti » 05 Сеп 2011 20:06

Понеже не съм разбрал добре, затова си позволявам да попитам няколко доуточняващи въпроса от това изказване:

Чими - цитат:
Това не е вярно, аз съм християнин и не вярвам и не втълпявам на никого, че само християните ще са спасени. ..

Първо, трябва ли да разбирам от това, че не само християните ще бъдат спасени? Под думата "християни", аз разбирам родените от Бога хора, разчитащи на жертвата на Исус Христос за спасението си. Ако има и други спасени хора, кои са те? И понеже сайта се казва "Приятели на Библията", очаквам отговорите ви да са основани именно на написаното в Нея!

Църквата, към която се причислявам, също не приема нито втълпява, че само християните или само адвентистите ще са спасени, нито, че само в тях е Святия Дух или, че само те имат истината.

Тук искам да попитам адвентистите и християните различни понятия ли са? В кои още, освен християните живее Святия Дух? И кой още освен християните имат истината? (Моля отново - използвайте Библията за обосноваване на отговорите си)

Идинствено вярно в това твърдение е, че и християните мразят, лъжат, завиждат, прелюбодействат и още други неизброени ужасии. Различават се обаче от другите по това, че вярват в жертвата на Христос и приемат Божията благодат в живота си (говоря за искрените християни). Това им гарантира спасенето.

Кои са тези "християни", които така добре описваш тук? И те си правят всичките тези неща, но щом "вярват" в жертвата на Исус, това е достатъчно да им "гарантира спасението" - правилно ли съм разбрал? Моля за Библейска обосновка отново!

Божията благодат и любов е толкова силна, че променя живота им. Те вече не мразят, не лъжат, не завиждат и така нататък. Те желаят и се стремят да бъдат послушни на Божията воля. Случва се да съгрешават отново, но приемайки отново Божията благодат се поправят и продължават да се променят с Божията помощ по примера на Христос.

Кога е този момент, когато те спират да мразят, лъжат, прелюбодействат и т.н.? Защото, според по-горното твърдение, може да се разбере, че и без да спрат да ги вършат тези неща, пак им е гарантирано спасението!?!

А как се наричат тези спасени, които не са християни и нямат никакво отношение към "подаръка на Христовата правда"? Нали и такива казвате , че ще има в Царството на Христос?
А , още един последен въпрос - как християнина показва вярата си в Господ на останалите?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат, докато се не изпълни всичко!
Аватар
Valipeti
Твърдост
Твърдост

Регистриран: 12 Яну 2008

Мнениеот Рут » 05 Сеп 2011 20:51

Адвентистите са християни, разбира се. :)

Първо, трябва ли да разбирам от това, че не само християните ще бъдат спасени?

Мда. Ще бъдат спасени всички, които ходят по Бога и се съобразяват с правдата Му. В Библията е написано, че
1) Бог не гледа на лице, но който се съобразява с Неговата правда, угоден Му е.
2) В чисти дрехи пред престола Му ще има от всяко племе и всеки народ.
Нещо повече: казано е, че не всеки който се кичи с името Му, ще бъде разпознат.
Бог е дал и дава информация за Себе Си и правдата Си на всеки човек по света и всеки, който я приеме и се съобразява с нея, угоден Му е.
Това е последното е несъмнено и .... дори не е потребен конкретен текст от Библията....понеже всяка книга си има лайтмотив, Библията също...и Нейният лайтмотив, както всички тук знаят, е любовта на Бог към всеки един човек!
Че ние разполагаме с универсалния инструментариум за опознаване на Бог - Библията, като ценен подарък, бидейки Тя самото Слово Божие, не означава, че Бог няма начин да извести правдата Си на хората, които нямат и не са имали достъп по Библията, живеейки примерно в други култури и среди от нашата и Бог...ги е пренебрегнал. Аз не бих си позволила да Го подценявам, че да си помисля подобно.

В кои още, освен християните живее Святия Дух?

У всеки човек, който Го допусне. Ако някой тук си мисли, че само кичещите се с името "християнин" са Божии....има да взема. :)
(ииии... да се попита дали Аврам, Йосиф, Давид, Соломон, Моисей и т.н.....са били християни, и даже ще му подскажа отговора: били са, разбира се и без никакво съмнение. Е, някой може да се съмнява, че Святият дух е бил у тях и че са били християни...негово право е :) )

А как се наричат тези спасени, които не са християни и нямат никакво отношение към "подаръка на Христовата правда"? Нали и такива казвате , че ще има в Царството на Христос?

Не е задължително да си християнин, за да приемаш Божията правда като каквото е: ДОБРО!, и....не е достатъчно да се зовеш християнин, за същото.

Кои са тези "християни", които така добре описваш тук? И те си правят всичките тези неща, но щом "вярват" в жертвата на Исус, това е достатъчно да им "гарантира спасението" - правилно ли съм разбрал? Моля за Библейска обосновка отново!

Онези, дето нямат крилца. :)
Иначе, спасението...не е гарантирано за никого. Но това се изясни в хода на темата. Щото искрено вярващите...искрено се и покайват, знаейки какво е изстрадал Христос заради греха.
А някои се имат за праведници и си мислят, че нямат нужда от изкупител. Примерно: фарисеите.
На таквиз като тях, негодуващи що Христос се е занимавал с грешниците, той е пояснил:
"Казвам ви, че също така ще има повече радост на небето за един грешник, който се кае, нежели за деветдесет и девет праведници, които нямат нужда от покаяние."
Последна промяна от Рут на 05 Сеп 2011 22:28. Мнението е променяно общо 5 пъти
Аватар
Рут
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

ПредишенСледващ

Отиди до ФОРУМ

Отиди до Общи християнски теми

Кой е онлайн

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 2 гости