Go to footer

Пропусни

Едната буза и другата буза...

Теми, свързани с християнството, извън другите категории

Едната буза и другата буза...

Мнениеот liubchofotografa » 13 Май 2010 23:33

Матея 5:39. А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек; но ако те удари някой по дясната буза, обърни му и другата.

това е много известен момент от Новия завет.цитира се на ляво и на дясно.но вие как разбирате това послание? глупаци ли са тези,които при удар на едната буза обръщат и другата? или това е признак на сила,да не постъпваш по начина,по който постъпват с теб? а вие лично как постъпвате в такива случаи,имате ли силата след удар по едната буза да обърнете и другата?...
Умът е не само в знанието, но и умението то да се прилага...
liubchofotografa
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Регистриран: 21 Апр 2009
Местоживеене: Валенция
име: Боян
църква: не посещавам
характер: човешки

Re: Едната буза и другата буза...

Мнениеот diditi » 14 Май 2010 00:35

liubchofotografa - цитат:Матея 5:39. А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек; но ако те удари някой по дясната буза, обърни му и другата.

Този стих за съжаление според мен се тълкува много невежо от светските хора. До такава степен са иронизирали значението му, че донякъде и християните са прихванали мисленето и картината да омаловажат и дадат нищожно значение на посланието, което би трябвало да говори много за смирената Христова същност.

Ако някой изпълнява този стих в очите на едни ще изглежда напълно полудял глупак за да се държи така, но в очите на други ще е истински посветен човек на Господа, който не само на думи изпълнява Словото, но и с дела показва.

Смятам, че в трудности и проблеми, ако можехме да изтърпим, дори да замълчим... и да не се вплитаме в препирни, което често ни убягва и то когато действително имаме право, ако не друг, то Господ ще зачете тази кротост в нас, понеже това е Неговото отражение, което ни е оставил за пример да иаме и постигаме.
Често обичаме да доказваме правотата си и без да искаме влизаме в разни нежелани спречквания.
Словото ни казва, че е чест за човека да страни от препирня, а всеки безумен се кара, както и кротките по дух ще наследят Божието царство.
Обаче тези думи за света и за злите хора са пълна безсмислица и недоумяват такъв вид държание. Но ние разбираме това слово, защото Господ ни казва: На вас е дадено да знаете тайните на Божието царство; а на другите се проповядва с притчи, тъй щото, като гледат да не виждат, и като слушат, да не разбират. Лука 8:10
Ето ида скоро; дръж здраво това, което имаш, за да ти не отнеме никой венеца.
Аватар
diditi
Братолюбие
Братолюбие

Регистриран: 25 Мар 2009
Местоживеене: София

Мнениеот chernobeleev » 14 Май 2010 09:06

Ееееееееееее Фотографа се появи най сетне ,еври бари на магари...Обаче темата е много сериозна защото имаме само по две бузи а желаещи да ни шамаросат понякога са доста..Някой тълкуват че дясната буза може да се удари с лявата ръка която в тази част на света се смята за мръсната ръка защото с нея се извършват тоалетни операции или така нареченото подмиване...Иначе лявото си е много мръсно и злокобно нещо доказано в историко политически аспект най добрият пример е комунизма..
Аватар
chernobeleev
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Регистриран: 25 Яну 2009
църква: Неденоминационна църква

Мнениеот григор » 14 Май 2010 15:27

chernobeleev - цитат:Ееееееееееее Фотографа се появи най сетне ,еври бари на магари...Обаче темата е много сериозна защото имаме само по две бузи а желаещи да ни шамаросат понякога са доста..Някой тълкуват че дясната буза може да се удари с лявата ръка която в тази част на света се смята за мръсната ръка защото с нея се извършват тоалетни операции или така нареченото подмиване...Иначе лявото си е много мръсно и злокобно нещо доказано в историко политически аспект най добрият пример е комунизма..

Да, Боян се появи и отвори една наистина много сериозна тема, а чернобелеев пак се навира между шамарите. Желаещи да те шамаросват ще има до тогава, докато се навираш между шамарите.Това е принципа-да не се навираш между шамарите.Не съди за да не бъдеш съден.Не демонстрирай превъзходство, високомерие за да няма желаещи да ти го снизят. Обичай враговете си за да нямаш такива. Приеми всеки като твой ближен, защото той е такъв в очите на Бога и го обикни.diditi също е казала кой и защо го прави. Винаги, докато докато се определяме като леви или десни, мръсни и чисти, докато се делим, докато осъждаме ще имаме врагове и ще има някой готов да ни удари.А за да спре това безмислие се налага и да изтърпим няколко удара, докато другият разбере,че не си му враг и не желаеш конфликти.Но някои не могат да живеят спокойно, ако няма конфликти... Враждуването подхранва егото им, заради което те живеят...Тогава те си създават конфликти умишлено. Това е смисъла на <живота> им.Любчо попита-имаме ли силата след удар по едната да обърнем другата буза? Ако всеки наблюдава постоянно за собствените си действия по-внимателно може да си отговори.Но ако го каже на друг, че вече го прави, най-много да изяде някоя нова плесница.
Аватар
григор
Благочестие
Благочестие

Регистриран: 28 Юли 2009

Мнениеот Приятел » 14 Май 2010 15:52

liubchofotografa - цитат:но вие как разбирате това послание?

Разбирам го така:
Да не отмъщавам по-човешки, особено със зло, защото по-този начин ще застана (аз слугата) на пътя на Бог (Господаря си), Който има по-правилния отговор и решение на проблема.

Забеляза ли, не употребих думата ПРИМИРЕНИЕ, защото както каза дидити, света криво разбира думите на Иисус дадени ни в този стих. Ние можем да сме действени по-много начини в света, смирявайки се пред Божията десница и чувайки Неговата воля.
Аз лично съм търпял някой да ме удрари, показвайки че въпреки това го обичам. И съм имал дръзновение от Духа да отговоря със сила, по-много начини, но не и с юмрука.

Призвани сме към ЛЮБОВ в този свят. А вярността ни към Бога, прави от тази любов съвършено оръжие, с което не да убиваме души а да им покажем един по-съвършен път за Вечен Живот!

Нека Бог ни помага във всичко това. Всичко можем, но само чрез Духа Му.
Амин!
"Чрез Бог можем всичко, което е по Неговата воля"
Аватар
Приятел
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Регистриран: 24 Юли 2009
Блог: Виж блога (7)
характер: Вярва с тези, които обичат.

Мнениеот Милен.Л » 14 Май 2010 19:22

Бих искал да добавя само това,че когато четем Библията удобно излегнати на дивана в къщи изпълнението на този стих е лесно.Обаче когато трябва да го приложим на практика,когато ни блъснат в градския транспорт,прередят ни на опашка,ударят ни по портмонето,когато ни кажат че не сме толкова умни колкото се мислим тогава е трудно да го изпълним.За това се моля Бог да ми дава мъдрост и сила да живея според словото му.Моля се да дава мъдрост и сила и на всички вярващти та да бъдем достойни за словото му.
Аватар
Милен.Л
Вяра
Вяра

Регистриран: 28 Апр 2010
църква: Евангелска Петдесятна църква

Мнениеот Александър » 14 Май 2010 19:26

liubchofotografa - цитат: а вие лично как постъпвате в такива случаи,имате ли силата след удар по едната буза да обърнете и другата?...

Зависи много от конкретния случай. Въпросът ти наистина е интересен, и струва ми се няма еднозначен отговор.
" Уповавайте се на ГОСПОДА навеки, защото Господ БОГ е вечна канара." ( Исая 26 : 4 )
Аватар
Александър
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Регистриран: 04 Яну 2005
име: Александър

Мнениеот chernobeleev » 14 Май 2010 19:57

григор - цитат:
chernobeleev - цитат:Ееееееееееее Фотографа се появи най сетне ,еври бари на магари...Обаче темата е много сериозна защото имаме само по две бузи а желаещи да ни шамаросат понякога са доста..Някой тълкуват че дясната буза може да се удари с лявата ръка която в тази част на света се смята за мръсната ръка защото с нея се извършват тоалетни операции или така нареченото подмиване...Иначе лявото си е много мръсно и злокобно нещо доказано в историко политически аспект най добрият пример е комунизма..

Да, Боян се появи и отвори една наистина много сериозна тема, а чернобелеев пак се навира между шамарите. Желаещи да те шамаросват ще има до тогава, докато се навираш между шамарите.Това е принципа-да не се навираш между шамарите.Не съди за да не бъдеш съден.Не демонстрирай превъзходство, високомерие за да няма желаещи да ти го снизят. Обичай враговете си за да нямаш такива. Приеми всеки като твой ближен, защото той е такъв в очите на Бога и го обикни.diditi също е казала кой и защо го прави. Винаги, докато докато се определяме като леви или десни, мръсни и чисти, докато се делим, докато осъждаме ще имаме врагове и ще има някой готов да ни удари.А за да спре това безмислие се налага и да изтърпим няколко удара, докато другият разбере,че не си му враг и не желаеш конфликти.Но някои не могат да живеят спокойно, ако няма конфликти... Враждуването подхранва егото им, заради което те живеят...Тогава те си създават конфликти умишлено. Това е смисъла на <живота> им.Любчо попита-имаме ли силата след удар по едната да обърнем другата буза? Ако всеки наблюдава постоянно за собствените си действия по-внимателно може да си отговори.Но ако го каже на друг, че вече го прави, най-много да изяде някоя нова плесница.
Понякога въпроса да бъдеш или да не бъдеш не е театрален а реален и въпроса е като са ти забили няколко плесници или юмрука,дали да продължаваш да бъдеш боксов чувал или да отговориш подобаващо..Много е лесно да си мижитурка и да каканижеш от окопчето си където си се притаил докато мине бурята и друг опере пешкира ,,не съди за да не бъдеш съден''Само че има времена в които мълчанието е предателство и това да си даваш бузите не винаги е геройство,само че за да се изправиш срещу злото се иска смелост и искрена вяра и най вече познаване на истината която ни прави свободни от всякакви робски комплекси.Свободата драги Санчовци е на върха на копията които вие отдавна сте направили на колкци за домати и имате само едни чекийки,и само две бузи доста червени от това че сте станали подлоги за едното парче салам...Останалото е мълчание...
Аватар
chernobeleev
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнениеот Hristov » 14 Май 2010 20:09

Ганди е казал :
" Не казва ли Новият Завет "Ако твоят враг те удари по дясната буза, предложи му и лявата"?Мисля, че фразата е метафорична.Не мисля, че нашият Господ...Не съм сигурен.Мислил съм за това доста и..подозирам, че е имал предвид,че трябва да покажеш смелост,да имаш волята да поемеш удар,няколко удара, да покажеш,
че няма да отвърнеш,нито ще отстъпиш.И щом направиш това то събужда нещо в човешката природа, нещо, което
кара омразата му да намалее,а уважението му да нарасне.Мисля, че Христос е схванал това. "
Глейдате филма за него, мисля че той е олизетворение на "Ако твоят враг те удари по дясната буза, предложи му и лявата"
"Бъдете силни и храбри, не бойте се, нито треперете от тях; защото Господ, твоят Бог, Той е, Който върви пред тебе; няма да отстъпи от тебе, нито ще те изостави."
Втор. 31:6
Аватар
Hristov
Добродетел
Добродетел

Регистриран: 13 Апр 2010
църква: не посещавам

Мнениеот eXtremum » 14 Май 2010 20:51

Цялото нещо е смирение хора...не отвръщай физически на удара,ами преди да си го получил ти го подай духовно,и сичко е наред за тия дет ги е страх от физическото....
:)
Аватар
eXtremum
Благоразумие
Благоразумие

Регистриран: 18 Апр 2010
Местоживеене: Шумен
име: Димитър

Мнениеот chernobeleev » 14 Май 2010 22:06

Обаче Христос Го удариха пред Синедриона и Той какво направи и какво каза,ето Йоана18;22,23.....Ако съм говорил зло,покажи злото ;а ,ако е добро ,защо Ме удряш?....Когато един вярващ защитава истината той е лъва от Юда а не заблеяло ми е агънце от партийни кошари..Дерзайте казва Слънцето на правдата АЗ съм с вас..Свободата да познаваме и бъдем Христови е отговорност и тежко задължение за лицемерите и фарисеите които се кроткат по храмове църкви и седенки..
Аватар
chernobeleev
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Мнениеот ОБИЧ » 15 Май 2010 01:11

eXtremum - цитат:Цялото нещо е смирение хора...не отвръщай физически на удара,ами преди да си го получил ти го подай духовно,и сичко е наред за тия дет ги е страх от физическото....
:)
Благословен да си Екстремче :) :good: :good: :good: :good: :good:
Христос не само заема вашето място на кръста, а и Своето място в сърцето ви.
Аватар
ОБИЧ
Любов
Любов

Регистриран: 18 Юни 2009
Блог: Виж блога (3)
име: ЕремиЯ: 29:11-14
църква: Църква на Адвентистите от седмия ден
характер: Mалко Лудичка но ИСТИНСКА Вила

Мнениеот григор » 15 Май 2010 01:14

chernobeleev - цитат:Обаче Христос Го удариха пред Синедриона и Той какво направи и какво каза,ето Йоана18;22,23.....Ако съм говорил зло,покажи злото ;а ,ако е добро ,защо Ме удряш?....Когато един вярващ защитава истината той е лъва от Юда а не заблеяло ми е агънце от партийни кошари..Дерзайте казва Слънцето на правдата АЗ съм с вас..Свободата да познаваме и бъдем Христови е отговорност и тежко задължение за лицемерите и фарисеите които се кроткат по храмове църкви и седенки..

Ние трябва да се учим да вършим добро като Христос и като него да не отговаряме със зло.Нима той е отвърнал на удара пред синедриона?Това значи да го познаваме. Това е отговорността и задължението ни.Добро може да се прави само с добро.АКО СЕ НАУЧИМ ДА СЕ РАДВАМЕ ОТ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА СЛУЖИМ НА БЛИЖНИТЕ-да правим добро, то докато има редом с нас хора,(леви или десни) на нас ни е обезпечена радостта.А се учим, защото е нужно да преодолеем егоизма си, който не е призван да прави добро сам по себе си, той има други функции.Той е който ни заробва. Негова особеност е да застави тялото ни,организма ни да оживее и затова всичко се избира удобно, изгодно за нас самите. И тогава организмът оцелява, когато се хваща за удобното, изгодното. А доброто не е свързано с това. То е друг принцип на живота. И тъй като у нас от природата този егоизъм е много силен и мощен изначално, то ние трябва да се учим да правим Добро, което е присъщо на сърцето ни.Липсата на напредък е резултат от омразата и използването на сила за преодоляване на пречките...За да има полза от помощта, получателят й трябва първо да осъзнае избора, да го направи, а после да направи необходимото, за да го последва. Да просветляваме означава ясно да предоставим избора.Ние можем да съветваме, но не и да насилваме и критикуваме.Пренебрегването на това е пропиляна енергия. Духовни активисти, които се опитват да наложат възгледите си на другите, които вече са избрали друго, не върщат добро защото активноста им е насилствена.Най-добрата награда за доброто дело е, че вече си го сторил!Ако е гладен и жаден врагът ти – дай му да яде и да пие, така ще натрупаш жар на главата му и Господ ще те възнагради да го победиш, но не със зло, а с добро!Само любовта може да спаси света от злото и смъртта!Човек трябва да обича не само близките и приятелите си, а дори и тези, които вършат зло, защото те не знаят, не осъзнават, че вършат зло и трябва да им се отварят очите, а това без внимание, грижа и любов не става!Трудно е да се заобичат всички. На първо време предостатъчно е да не мразим! Дори и когато те удрят.Затова и трябва да обърнем другата буза.
Аватар
григор
Благочестие
Благочестие

Регистриран: 28 Юли 2009

Мнениеот hard 2009 » 15 Май 2010 08:42

Когато каза това, един от служителите, който стоеше наблизо, удари плесница на Исус и каза: Така ли отговаряш на първосвещеника? Исус му отговори: Ако съм казал нещо зло, посочи злото; но ако е добро, защо ме биеш?

Ако стиха в Матей беше свързан само с физическите удари,то Исус Христос никога нямаше да отговори по-този начин. Щеше да каже "ето, ...ето другата буза. Вземи и ме удари и тук. А така. А сега още удряй." Само,че Исус не каза това. Каза: "Защо ме биеш?" И както винаги има бой с думи(духовен) и физически. Много често се споменава за Божието наказание. "Бог наказва този който .... люби" Коренът на тази последна дума е "Агапе" Любов !!! Без да се впускам в подробности, защото ще излезна от темата, ще кажа само, че винаги духовният и душевен бой е по-жесток от физическият.

Матея 5:39. А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек; но ако те удари някой по дясната буза, обърни му и другата.

Както повечето от думите на Исус, освен чисто практически са и полезни духовни съвети, така и тези негови думи са предимно в духовно отношение. Те са предназначени за 12те ученици и Исус им ги говори в така наречената проповед на планината. Пряко са свързани със старозаветен стих: "око за око и зъб за зъб". Предвид появата на новия завет Исус Христос им показва един по-съвършен път - различен от доктриналното и строго религиозно недуховно спазване на закона, а за спазване на закона, чрез Дух !!! Говори им за една по-голяма отговорност, свързана със закон написан на човешкото сърце.И днес тази фарисейщина, ако щете си го признавайте честичко е в нашите сърца..... Много често, когато се гневите и се противите на злия човек вие сте един религиозен "победител", пълен с доктриналност. Другата крайност е нелепото незнание и фалшиво смирение пред обидите, фалша и компромиса. Къде се крие истината е написана в сърцето на всеки един от нас, който се "кичи" с мартеничката християнин. Може би и за всеки един от нас истината е различна. Важно е широчината на нашето сърце. С какви мотиви извършваме действията си? Заради някаква собственна придобивка (его) или поради Божие дело. С какво око поглеждаме на събитията около нас? С Божието око или с пожеланието на плътските си очи.
Пиша ви това поради тези, които желаят да ви заблудят;
http://www.vbox7.com/play:41a67ff6
Аватар
hard 2009
Любов
Любов

Регистриран: 21 Фев 2009
Блог: Виж блога (14)
име: Владимир
църква: Евангелска Петдесятна църква
характер: надявам се Удобрен от Бога !

Мнениеот chernobeleev » 17 Май 2010 08:37

Не знам широчината или дълбочината на нашето сърце е по важна ,но по плодовете на делата ни ще ни познаят при всяко положение .
Аватар
chernobeleev
Вяра-Надежда-Любов
Вяра-Надежда-Любов

Отиди до ФОРУМ

Отиди до Общи християнски теми

Кой е онлайн

Потребители разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост